W drodze do RIO

Igrzyska Olimpijskie w Rio coraz bliżej. Zakończyły się puchary świata – wszystkie wyniki i fajne zdjęcia można było śledzić na żywo i obejrzeć na stronie ICF…bądź osobiście na zawodach.

Generalnie wszystkie dotychczasowe gwiazdy i mistrzowie otworzyli sezon olimpijski w dobrej formie. Ale, jak słusznie zauważono, nowa generacja puka do drzwi. Najlepszym przykładem sa tu bracia Serguey i Oleg Tarnowscy z Mołdawii. W Racicach zdobyli dwa złote, dwa srebrne i brązowy medal. Jak mówią – jest nas dwóch w kanadyjce, ale płynie tylko „jedna głowa”. Są super (!).

Inny nowy talent to Oleg Kukharyk z Ukrainy, który w Duisburgu zdobył złoto w K-1 500 metrów.

Niemiec Sebastian Brendel jest nie do pobicia w ostatnich dziesięciu wyścigach w C-1 1000 metrów od 2013 roku. Nasz Tomasz Kaczor potwierdził swoje miejsce w olimpijskiej drużynie.

Także nowa gwiazda sprintów w K-1 200 metrów – Manfredi Rizza z Włoch – zakwalifikował się do Rio. Qiang Li z Chin był dwukrotnie drugi w biegach kanadyjek jedynek. Yvonne Schuring trzecia w biegu K-1 500 metrów. W kanadyjkach kobiet Dorota Borowska zdobyła złoto w C-1 200 metrów oraz wspólnie z koleżanką z ekipy Stanny zdobyła srebrny medal w C-2.

W Duisburgu odbyły się również mistrzostwa świata w parakajakarstwie.

Były to bardzo dobre zawody, które pokazały dominację modeli Plastexu w każdej kategorii.

Edina Mueller z Niemiec wyprzedziła dziesięciokrotną złotą medalistkę Jeanette Chippington z Wielkiej Brytanii, która zdobyła srebro, a Aleksandra Dupik z Rosji brąz. Emma Wiggs z Wielkiej Brytanii – KL2 200 metrów i Tom Kierey z Niemiec – KL3 200 metrów obronili swoje zeszłoroczne tytuły. W męskiej kategorii Kl3 200 metrów Serhii Yemelianov był drugi, Leonid Krylov z Rosji trzeci.

Anne Dickins z Wielkiej Brytanii  w KL3 200 metrów obroniła tytuł z zeszłego roku, a Amanda Reynolds z Australii była druga. Nasz Jakub Tokarz dołożył srebro do swoich wielu poprzednich tytułów.

Światowe Mistrzostwa Uniwersyteckie

Tuż po zakończeniu pucharu świata w Montemor-o-Velho,  w Portugalii odbyły się siódme światowe mistrzostwa uniwersyteckie, które pierwotnie miały się odbyć w Meksyku. Startowało w nich 18 państw. Ta edycja została zdominowana przez zawodników polskiej ekipy.

Paweł Szandrach zdobył złoto na 500 i 1000 metrów. W wyścigu w C-2 Michał Lubniewski i Arsen Śliwiński przypłynęli pierwsi. Michał Lubniewski zdobył także srebro w wyścigu C-1 200 metrów.

Z kolei w K-2 200 metrów Ambroziak / Mazur byli najlepsi.

Mistrzostwa Europy w Moskwie

Była to ostatnia duża impreza seniorów w sprincie w tym sezonie przed Igrzyskami Olimpijskimi. Nie wszyscy zawodnicy zdecydowali się wziąć w niej udział ze względu na przygotowania do igrzysk.

Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie również odbyły się na torze Krylatskoje w Moskwie.

Pierwszy dzień pokazał świetną formę Sebastiana Brendla z Niemiec, który ponownie stanął na najwyższym podium w wyścigu C-1 1000 metrów. Tuż za nim był Serguey Tarnowski (!). Rosjanie zdominowali wyścigi w C-2 1000 metrów i C-4. Korovashkov/Pervuchin zdobyli złoto w C-2, Węgrzy byli drudzy. W C-4 drużyna rosyjska wyprzedziła Ukrainę i Rumunię.

W parakajakach Edina Mueller kontynuowała tak dobrze rozpoczęty sezon i zwyciężyła w KL1 200 metrów przed Aleksandrą Dupik z Rosji i Kamilą Kubas z Polski. W męskim wyścigu KL3 200 metrów tym razem Leonid Krylov z Rosji był szybszy od Toma Kiereya z Niemiec i wymienili się miejscami na podium. Mistrzem Europy został Krylov, wicemistrzem Kierey.